Choose language Home > Article displaySkip Navigation Links Saturday 25 May 2013
Advertising / Contact  

Salget af solceller eksploderer
13 April 2012 kl. 7:00 / El & VVS
Print Tip Debat
Flere og flere husejere installerer solceller og solcellebranchen er på vej mod nye højder
Engang var solceller så dyre, at det kun var naboen, der havde råd til at få dem på taget. I dag er tendensen en helt anden. Flere og flere husejere installerer solceller, og meget tyder på, at solcellebranchen pt. oplever et historisk gennembrud, eftersom der aldrig er blevet solgt så mange solcelleanlæg, som tilfældet er i øjeblikket.
Nye og ikke tidligere offentliggjorte tal fra Energinet, der hører under Klima- og Energiministeriet, viser, at salget af solceller er eksploderet siden nytår. I 2011 blev der installeret omkring 3.000 solcelleanlæg i Danmark. Det tal forventer Energinet vil stige til omkring 10.000 anlæg i 2012.
- Lige nu er der en stor interesse for solceller, fordi de bliver mere markedsført end hidtil, prisen er faldet markant og samtidig er der håndværkerfradraget. I januar og februar 2012 er der ca. blevet solgt 1.300 anlæg i Danmark, siger kundechef hos Energinet, Nicolaj Nørgaard Petersen, til byggeportalen 3byggetilbud.dk.
Markant vækst på solceller
De positive salgstal underbygges af dugfriske tal fra byggeportalen 3byggetilbud.dk, der bl.a. formidler energirenoveringer, og herunder solcelleopgaver for landets boligejere. I årets første kvartal er antallet af solcelleopgaver steget med mere end 650 procent i forhold til første kvartal 2011.
- Siden begyndelsen af januar er antallet af solcelleopgaver væltet ind, og vores leverandører har travlt med at servicere de mange bygherrer, der ønsker at få installeret solceller. Den voldsomme vækst viser, at der det seneste år er sket en markant holdningsændring hos boligejerne. Tidligere kunne husejerne tvivle på, om solceller var den rigtige vej at gå. Det gør de ikke i dag, hvorfor vi ser denne her fremgang inden for branchen," siger kommunikationschef hos 3byggetilbud.dk Michael Müller.
Continues...
1
2
 
Page 1 of 2
 
 
Show original picture
I 2011 blev der installeret omkring 3.000 solcelleanlæg i Danmark. Det tal forventer Energinet vil stige til omkring 10.000 anlæg i 2012. (Colourbox)
Tip a friend...
Your name:
*
Your email:
*
To email:
*


3
Post a comment!
Here you may express your opinion.
In order to participate in the debate, you must be logged in.
If you are not a registered user, you can create a new account by following this link. The registration process only takes a minute.
LOG IN
Email:
Password:
Remember me
New user
Forgot password

22:27
19/04/2012
Indlæg: 5
AF:
bolig-fradrag.dk
På solcelleguiden.dk er det muligt at læse meget mere omkring solceller, herunder også de økonomiske fordele, som er ganske store set på en lang horisont. Læs bla. hvad man skal holde øje med når man skal købe solceller her: http://www.solcelleguiden.dk/solceller_koeb.asp

Derudover skal man altid selv sørge for at regne efter de eksempler, som mange leverandører kommer med mht. tilbagebetalingstider. Det er nemlig ikke altid at der tages højde for vedligehold, ydelsestab og finansiering. Men det ændrer ikke ved at det er en rigtig god investering at købe solceller.
Tip moderator
Answer

11:05
26/09/2012
Indlæg: 1
AF:
Solius
Når man tænker lidt over det er det heller ikke så mærkeligt med den kraftige vækst indenfor solcelleindustrien. Med øget fokus på grøn energi, både fra regeringer rundt på kloden (inkl. vores egen naturligvis), men også fra udbydere af private anlæg - hvor det er blevet billigere er kunne lege med, er det kun naturligt at se en stigning, efter min mening. Som man kan læse på http://www.solius.dk og andre lign., er selv lavpriselektronikvirksomheder som Wupti begyndt at tilbyde anlæg.

Spændende tid vi går i møde.
Tip moderator
Answer

15:46
15/11/2012
Indlæg: 4
AF:
Klaus
Ja, det er med god grund, at tusinder af danske boligejere har fået øjnenen op for gevinsten (på miljømæssigt og økonomisk) ved at investere i sit eget solcelleanlæg. Desværre har dette boom også betydet, at antallet af udbydere af solcelleanlæg er boomet i en sådan grad, at nogle af disse ikke har den faglige ekspertise, der skal til for at montere et solcelleanlæg korrekt. I en artikel på Bolius - http://www.bolius.dk/alt-om/energi/artikel/pas-paa-solceller-kan-oedelaegge-dit-tag/ - oplyses det, at flere boligejere har oplevet, at deres tag er blevet alvorligt skadet, fordi deres solcelleanlæg ikke er blevet monteret korrekt. Så der er en hel række punkter, man skal holde øje med, førend man springer på solcelle-vognen.

Hilsen
Klaus
Tip moderator
Answer





All material on this site is protected by the law regarding copyright. Pictures and text may not be copied, sold or distributed further without permission.
MesterTidende is part of Danske Fagmedier ApS
Marielundvej 46 E, DK-2730 Herlev | Tel: +45 70 11 59 57 | Fax: +45 44 85 10 13 | Email:
red@mestertidende.dk